fbpx

Jak przygotować motocykl do wyprawy?

TOKART - Akcesoria motocyklowe, Produkcja części motocyklowych,
MOTO WETERAN BAZAR 8-9 MAJA 2021 ŁÓDŹ – będziemy tam!
30 kwietnia 2021
TOKART - Akcesoria motocyklowe, Produkcja części motocyklowych,
MOTO WETERAN BAZAR 25-26 CZERWIEC 2022 ŁÓDŹ – będziemy tam!
23 czerwca 2022
TOKART - Akcesoria motocyklowe, Produkcja części motocyklowych,
MOTO WETERAN BAZAR 8-9 MAJA 2021 ŁÓDŹ – będziemy tam!
30 kwietnia 2021
TOKART - Akcesoria motocyklowe, Produkcja części motocyklowych,
MOTO WETERAN BAZAR 25-26 CZERWIEC 2022 ŁÓDŹ – będziemy tam!
23 czerwca 2022

Jak przygotować motocykl do wyprawy?

Podstawowe wyposażenie motocyklisty to kask, rękawice oraz odpowiednia odzież i buty. Bez tych elementów nie należy rozpoczynać wyprawy, ponieważ to one umożliwiają bezpieczną i komfortową jazdę na motocyklu. Dlatego też, w miarę możliwości finansowych, powinien zostać zakupiony cały komplet ubrań. Aby skutecznie chronić ciało przed uszkodzeniami, każda część jest tak samo ważna, a wręcz niezbędna. Oprócz tego istnieje wiele akcesoriów, które nie są obowiązkowe, ale warto zaopatrzyć w nie motocykl, ponieważ zdecydowanie poprawiają komfort krótkich przejażdżek, jak i długich wypraw.

Najważniejszym jest jednak, aby przed każdym wyjazdem mieć pewność, że motocykl jest w idealnym stanie technicznym. Należy sprawdzić, czy napęd, hamulce, opony, czy łożyska są w dobrym stanie i bez problemu wytrzymają określony dystans, a także nasmarować linki sprzęgła i gazu. Warto także wziąć zapasowe części, które w momencie wyjazdu są w wątpliwym stanie.

Gdy strój oraz motocykl jest odpowiednio przygotowany, należy pomyśleć o przydatnych akcesoriach. Zazwyczaj największą bolączką każdego podróżnika motocyklowego jest przestrzeń bagażowa. Aby pomieścić wszystkie niezbędne rzeczy z pewnością przydadzą się porządne kufry lub sakwy motocyklowe. Plusy posiadania kufrów to przede wszystkim zagwarantowane bezpieczeństwo na postoju. Są one zamykane na klucz, dzięki czemu zawartość jest zabezpieczona przed kradzieżą. Każdy z nich posiada również gwarancję producenta, dzięki czemu nie należy obawiać się, że na przykład urwą się lub odpadną podczas jazdy. Kolejną zaletą jest wodoszczelność. Dzięki niej przewożone w nim rzeczy pozostaną suche nawet podczas złej pogody oraz opadów deszczu. W trosce o komfort producenci zapewniają również szybkość montażu i demontażu. Z łatwością można go odpiąć i przenieść w inne miejsce, a następnie z powrotem bezproblemowo zamontować.

Jeśli jednak do naszego motocykla nie można założyć kufrów lub jest to zbyt duży wydatek to alternatywą są różnego rodzaju sakwy motocyklowe. Tokart w swojej ofercie ma modele różniące się nie tylko pojemnością, ale także sposobem montażu. Rozwiązania zastosowane w sakwach są uniwersalne i posiadają wiele plusów. Największym z nich zdecydowanie jest cena, ponieważ w porównaniu do kufrów są one znacznie tańsze i mogą służyć wiele lat, nawet po zmianie motocykla, ponieważ sakwy będą pasować do różnych modeli. Kolejną niewątpliwą zaletą jest ich waga. Są lekkie, ale wykonane są z bardzo trwałego materiału (przeważnie ze skóry bydlęcej), odpornego na warunki atmosferyczne i inne trudy podróży. Dodatkowo wszystkie płaszczyzny sakw motocyklowych są usztywnione tworzywem, dzięki czemu sakwa zachowuje swój pierwotny kształt podczas eksploatacji. Pomimo, że sakwy motocyklowe nie chronią tak skutecznie zawartości przed kradzieżą, jak kufry, to są od nich znacznie lżejsze, a to zdecydowanie przekłada się na  jazdę w trudnym terenie.

Każdy motocyklista stara się dbać o swój pojazd w każdych warunkach. Dlatego kolejnym elementem wartym uwagi podczas podróży jest płyta pod silnik. To skuteczny sposób na zabezpieczenie podwozia motocykla przed ewentualnymi skutkami kontaktu kamieni, czy też żwiru z układem wydechowym i filtrem powietrza. To element, który jest wręcz obowiązkowy, jeśli zaplanowana trasa wyprawy biegnie bezdrożami. Wybierając płytę należy jednak pamiętać, że powinna ona idealnie pasować do konkretnego modelu motocykla, ponieważ tylko wtedy spełni swoją funkcję.

Gmole to z kolei akcesoria, dzięki którym można zabezpieczyć motocykl przed negatywnymi skutkami przewrotki.  Jeśli są odpowiednio zaprojektowane oraz dopasowane do danego modelu, są w stanie skutecznie ochronić pojazd przed wieloma skutkami upadków. Wielu motocyklistów przekonało się, że inwestycja w gmole zwróci się już przy pierwszej przewrotce.

Nie od dziś wiadomo, że smartfon podczas podróży jest w stanie zastąpić wiele urządzeń. Większość osób używa go jako nawigacji, aparatu, czy też kamery. Dlatego tak ważne jest posiadanie mocnego uchwytu na telefon. Wiele z nich posiada nawet wbudowane gniazdo USB, dzięki któremu możliwe jest nawet ładowanie telefonu podczas jazdy, a w ofertach producentów pojawia się również coraz więcej uchwytów z ładowarką indukcyjną, która nie musi być nawet podpięta kablem.

Należy jednak pamiętać, że ruszając na wycieczkę motocyklową podstawą jest zapoznanie się z trasą. Nie należy jednak kierować się wyłącznie nawigacją, ponieważ usypia ona czujność i łatwo możemy minąć drogę, którą powinniśmy podążać. Nie wszędzie jest także odpowiedni zasięg. Dlatego, aby uniknąć kłopotliwych sytuacji zawsze warto mieć ze sobą tradycyjną, papierową mapę, która nieraz okaże się niezastąpiona.

Ostatnim przydatnym elementem w naszym poradniku jest deflektor lub szyba akcesoryjna. Akcesoria te wpływają na znaczną poprawę komfortu podczas podróży, ponieważ jadąc z większą prędkością na motocyklu, który nie posiada owiewek lub wyposażony jest w zbyt niską szybę, szybko się męczymy. Dzieje się tak dlatego, gdyż opór powietrza sprawia, że aby utrzymać prawidłową pozycję głowy, napięte zostają wszystkie mięśnie szyi i karku. Wspomniana szyba będzie natomiast rozbijać powietrze, tworząc dla naszej głowy niejako korytarz powietrzny.

Dzięki zaopatrzeniu się w opisane powyżej elementy, takie jak: kufry, sakwy motocyklowe, płyty pod silnik, gmole, uchwyty na telefon, czy też szyby akcesoryjne, motocykl będzie posiadał wszystkie niezbędne akcesoria, dzięki którym trasa o każdym dystansie stanie się przyjemniejsza. Oczywiście, w pierwszej kolejności należy zadbać o stuprocentową sprawność motocykla oraz odpowiednią odzież i kask. Dopiero następnie należy rozpocząć kompletowanie wszelkich dodatków, które staną się ulubieńcami już po pierwszej wyprawie.